Mediclinic

Infekční mononukleóza - příznaky a léčba

Infekční mononukleóza je virové onemocnění, které se nejčastěji vyskytuje u dětí a mladistvých. U lidí ve středním a starším věku se vykytuje vzácně, ale na rozdíl od mladších může přinášet častější rizika komplikací.

Infekce je způsobena virem Ebstein - Barrové (EBV), který je jedním z nejrozšířenějších virů a infikuje více než 90 % populace. Do organismu virus často pronikne již v dětství, aniž by vyvolal jakékoliv příznaky onemocnění, a zůstává ve slinách. Virus se tedy přenáší nakaženými slinami – nemocného nebo zdravého nosiče, proto nejčastějším způsobem přenosu je líbání, kapénková infekce nebo i kontaminované předměty (kartáček na zuby, nádobí, apod.).

Příznaky, diagnóza

Inkubační doba (= doba od nakažení virem až po první příznaky onemocnění) je průměrně 4–7 týdnů. V dětství probíhá infekce EBV často bezpříznakově nebo jen s lehkými projevy, bouřlivější průběh bývá většinou v dospívání nebo v dospělosti.

Základní příznaky infekční mononukleózy zahrnují horečku, bolesti v krku a zvětšení mízních uzlin, únavu - mohou do velké míry připomínat angínu. Často těmto příznakům předchází 3 až 5denní stadium s nespecifickými symptomy, jako jsou bolesti svalů, bolesti hlavy, bolest za očima, zimnice, třesavka, nechutenství.

  • horečka - je často velmi vysoká až 39–40 stupňů Celsia, zejména na večer, často bez odezvy na podaná antibiotika, může trvat i více než 10-14 dní
  • bolesti v krku - se velmi podobají bolestem při angíně, mandle bývají výrazně zvětšené (v některých případech mohou působit až dýchací obtíže), jsou silně bolestivé při polykání, na povrchu jsou povláčky až souvislé šedé povlaky
  • zvětšení lymfatických uzlin  - symetrické zvětšení krčních, ale i šíjových uzlin, uzliny jsou tuhé, málo bolestivé na dotyk, někdy může dojít i k celkovému zvětšení uzlin – tedy i v dalších místech – v podpaží, v tříslech, ev. nitrohrudních nebo nitrobřišních uzlin
  • výrazná únava až únavový syndrom

V některých případech se mohou také vyskytnout další příznaky - zejména zvětšení jater a sleziny, ev. žloutenka, vyrážka, otoky kolem očí. U některých pacientů může být přítomen jen některý z příznaků a jiné mohou být potlačeny, nebo může onemocnění probíhat atypicky jako chřipka, nebo zcela bezpříznakově.

Diagnóza se stanoví na základě vyšetření krve – typických změn v krevním obraze, kdy jsou zvýšené jednojaderné bílé krvinky – tzv. monocyty, mohou být zvýšené jaterní testy, dále jsou v krvi přítomny typické protilátky proti EB viru. 

Jak se infekční mononukleóza léčí?

Léčba infekční mononukleózy je ve většině případů dobře zvládnutelná, probíhá většinou ambulantně, jen v závažných případech je nutná hospitalizace na infekčním oddělení. U většiny pacientů trvá onemocnění 2–3 týdny, únava může přetrvávat i delší dobu, 3–4 týdny. 

Léčba zahrnuje: 

  • režimová opatření - doporučuje se klid na lůžku, omezení fyzické aktivity, dle individuálního stavu pacienta lze vykonávat nenáročné činnosti, pracovní neschopnost - minim. 2–3 týdny, dle průběhu onemocnění a typu zaměstnání,
  • dieta - pouze při postižení jater se po dobu zvýšení hodnot jaterních testů doporučuje jaterní dieta - omezení živočišných tuků, zvláště přepálených (grilování, smažení), žádný alkohol, vhodné jsou lehce stravitelné pokrmy, jíst pravidelně několikrát denně – malé porce, nepřejídat se ani nehladovět,
  • medikamenty – podávají se léky na snížení horečky - paralen je vhodnější než acylypyrin, který může přispívat k vzácným, ale závažným komplikacím mononukleózy, v některých případech jsou indikována antibiotika (v přítomnosti i bakteriální infekce), ev. krátkodobě kortikoidy - na snížení výrazného otoku v hrdle, lokálně kloktadla, nosní kapky, studené obklady na krk. 

V rekonvalescenci se dle průběhu onemocnění doporučuje omezení kontaktních sportů pro možnost poranění zvětšených jater nebo sleziny, vhodné je i omezení nadměrné fyzické zátěže (např. dvojfázový trénink, vysokohorská turistika, závodní sportování). 

Komplikace se vyskytují vzácně, mohou být však závažné - zejména u starších dospělých, při oslabeném imunitním systému, nebo nedodržení režimu a léčby. Jedná se především o postižení jater - od zvýšených jaterních testů až po žloutenku, natržení zvětšené sleziny, postižení srdce - zánět srdečního svalu a osrdečníku, zúžení dýchacích cest zduřelými lymfatickými uzlinami, některé krevní a neurologické komplikace.   

Infekční mononukléoza je onemocnění zejména mladistvých, při dodržení léčby většinou probíhá nekomplikovaně a není nutné další sledování. Při komplikovanějším průběhu je nutné další sledování v infekční ambulanci.

Informujte se o svých
nárocích z veřejného pojištění

Pro pacienta

Prohlédněte si zvýhodněné
nabídky očkování

Pro pacienta

Interaktivní mapa
ordinací v čr

Pro pacienta

Prohlédněte si nové číslo
časopisu MediClinic Plus

Pro pacienty

Registrace nového pacienta

Je jednoduché přejít k nám, nemusíte navštívit svého praktika.

Používáme cookies ke zlepšení fungování našeho webu a personalizaci reklamy. Pokračováním v prohlížení souhlasíte s jejich používáním.

SOUHLASÍM