Pulzní oxymetrie

Pulzní oxymetrie je neinvazivní metoda, která slouží k monitorování kyslíkové saturace. Monitorování kyslíkové saturace zjišťuje, zda je problém s transportem kyslíků do tkání. Zjednodušeně řečeno je to metoda, která nás informuje o okysličení krve vyšetřovaného jedince.
Je to důležitý parametr, který se využívá například na jednotkách intenzivní péče, ambulantních pracovištích, operačních sálech, novorozeneckých odděleních, ale i v domácí péči.
K vyšetření se používá přístroj, označovaný jako pulzní oxymetr. Jde o malý přístroj, jehož součástí je speciální senzor, který se připne na některou z okrajových částí těla (nejčastěji na některý z prstů ruky, nebo ušní lalůček).
Principem vyšetření je vysílání úzkého infračerveného a červeného paprsku světla skrz tkáň. Senzor zjišťuje průchodnost paprsku skrz prokrvenou tkáň. Výsledné hodnoty se v přístroji propočítají a získáme saturaci hemoglobinu kyslíkem. Saturace znamená, kolik procent molekul hemoglobinu z celkového počtu nese kyslík. Při snížené saturaci hemoglobinu jde tedy o nedostatek kyslíku v krvi.
Normální saturace u dospělého člověka se obvykle pohybuje mezi 95 – 100%.
zavřít