Mediclinic
left right

Pracovnělékařské prohlídky

připravte se na pracovnělékařskou prohlídku

Pracovnělékařská prohlídka - jak se na ni připravit?

Pracovnělékařská prohlídka je nezbytnou součástí výkonu naší práce. Bez platného lékařského posudku vydaného na základě pracovnělékařské prohlídky není možné vykonávat žádnou práci v České republice. Lékařský posudek je vyžadován ze zákona.

Rozlišujeme tyto druhy prohlídek:

 • vstupní lékařská prohlídka,
 • periodická lékařská prohlídka (dle lhůt daných legislativou),
 • mimořádná lékařská prohlídka,
 • výstupní prohlídka.

Co si vzít na prohlídku s sebou:

 • doklad totožnosti,
 • výpis ze zdravotnické dokumentace Vašeho registrujícího lékaře (praktika),
 • vyplněnou Žádost o lékařskou prohlídku NEBO 3x vytisknutou a vyplněnou Žádost / Lékařský posudek o zdravotní způsobilosti k práci
 • vzorek ranní moči ve zkumavce (lze ji zakoupit v každé lékárně), vzorek moči můžete odevzdat i na místě,
 • brýle případně jinou kompenzační pomůcku (pokud ji nosíte).

Žádost o provedení pracovnělékařské prohlídky a vydání lékařského posudku o zdravotní způsobilosti k práci obdržíte od personalisty ve Vaší firmě. Žádost nebo Žádost / Lékařský posudek o zdravotní způsobilosti k práci ve třech vyhotoveních musí být řádně vyplněný. Formulář musí obsahovat:

 • identifikační údaje zaměstnavatele - název, IČ a sídlo,
 • Vás jako posuzované osoby - jméno, datum narození a adresa trvalého nebo dočasného pobytu na území ČR,
 • druh požadované pracovnělékařské prohlídky,
 • údaje o pracovním zařazení - druh práce, režim práce, údaje o rizikových faktorech a míra rizikových faktorů vyjádřených kategorií práce v jednotlivých rizicích prostředí.

V žádném případě by se nemělo stát, že byste obdrželi Žádost nebo Žádost / Lékařský posudek nevyplněný nebo bez základních údajů o zaměstnavateli, a nebo o vykonávané činnosti. Zbytečně se vystavujete riziku, že Vás lékař nevyšetří a Lékařský posudek o zdravotní způsobilosti Vám tak nebude moci vydat. 

Výpis ze zdravotní dokumentace od Vašeho registrujícího lékaře je nezbytnou součástí každé lékařské prohlídky. Bez výpisu ze zdravotní dokumentace Vás může lékař provádějící pracovnělékařskou prohlídku odmítnout a Vy si budete muset sjednat náhradní termín. Pamatujte na to, že Váš praktický lékař nemusí vystavit výpis na počkání. Zvláště v období dovolených může být získání výpisu problematické. Zastupující lékaři zpravidla výpisy nevystavují, proto si zajistěte výpis s předstihem. Výpis pro účely lékařské prohlídky lze využít po dobu 90 dnů od jeho vydání. Registrující praktický lékař si většinou honoruje jeho vystavení v řádech několika set korun.

Jestliže je součástí prohlídky odběr krve, přijďte nalačno - ráno nic nejezte, nepijte sladké nápoje, nekuřte a nežvýkejte žvýkačku, naopak pijte dostatečné množství čisté vody nebo neslazeného ovocného čaje. Mějte na paměti, že tučná strava v odpoledních nebo večerních hodinách den před odběrem nebo alkohol či jiné látky mohou ovlivnit laboratorní výsledky.

Vlastní vyšetření lékaře sestává ze zkoušky sluchu, zraku, zjištění antropometrických údajů, zpracování anamnézy, vlastního fyzikálního vyšetření lékařem, vyšetření moče a případně dalších odborných vyšetření dle povahy práce. Délka pracovnělékařské prohlídky s vydáním lékařského posudku se pohybuje od 30 do 60 minut. Informujte se o svých
nárocích z veřejného pojištění

Pro pacienta

Přehled nabízených
očkování

Pro pacienta

Interaktivní mapa
ordinací v čr

Pro pacienta

Prohlédněte si nové číslo
časopisu MediClinic Plus

Pro pacienty

Registrace nového pacienta

Je jednoduché přejít k nám, nemusíte navštívit svého praktika.

Používáme cookies ke zlepšení fungování našeho webu, analýze návštěvnosti a personalizaci reklamy. Pokračováním v prohlížení souhlasíte s jejich používáním. Více informací

SOUHLASÍM

Vážení pacienti,

ordinaci navštivte nejlépe PO TELEFONICKÉ DOMLUVĚ s lékařem, striktně rozdělujeme ordinační hodiny pro zdravé a nemocné pacienty. Informace o ordinačních hodinách Vašeho lékaře najdete na webu v detailu ordinace, kterou navštěvujete.

Vstup do čekárny a ordinace je možný pouze s respirátorem.

Naši praktiční lékaři jsou zapojeni do očkování proti covid-19. V případě, že preferujete očkování u svého praktického lékaře místo v očkovacím centru, pak je možné se u lékaře přihlásit. Bližší informace najdete zde.

Certifikáty o očkování proti COVID 19 a potvrzení o provedeném testu si můžete stáhnout na webových stránkách: www.ocko.uzis.cz

Děkujeme za pochopení, MediClinic.
zavřít