Mediclinic
left right

Očkování proti klíšťové encefalitidě

Nezapomínejme na očkování proti klíšťové encefalitidě

Nemusíte se bát, že jste se v zimě nenechali očkovat proti klíšťové encefalitidě. Proti tomuto onemocnění se lze očkovat celoročně, očkování je možné v jarních měsících, v letních měsících se využívá zrychlené očkovací schéma. Očkování je vhodné pro dospělé i děti.

Česká republika patří mezi země s nejvyšším výskytem klíšťové encefalitidy v Evropě. Nejčastější cesta přenosu viru klíšťové encefalitidy je kousnutí klíštěte. Po přisátí infikovaného klíštěte se virus dostává do těla a spolu s krví také do mozku, kde může způsobit nejzávažnější následky. Cílená léčba klíšťové encefalitidy de facto neexistuje, a proto je zásadní vsadit na prevenci.

Mezi příznaky a projevy klíšťové encefalitidy patří horečka, silné bolesti hlavy, mírné obtíže dýchacího a trávicího traktu, příznaky zápalu mozkových blan, poruchy řeči a ochrnutí na různých část těla a poruchy vědomí. Asi u jedné čtvrtiny pacientů vede onemocnění ke vzniku trvalých následků, ve výjimečných případech může dojít k úmrtí.

Pokud jste nestihli očkování v zimních měsících, pak to nevadí. Pro očkování na jaře a dokonce i v létě je možné využít zrychlené očkovací schéma s rychlejším nástupem imunizace očkovaného pacienta. Za necelý měsíc a po dvou návštěvách u lékaře budete chránění proti klíšťové encefalitidě. I u tohoto schématu platí přeočkování po 3 - 5 letech.

Od 1. 1. 2022 je očkování proti klíšťové encefalitidě hrazeno ze zdravotního pojištění vakcínou FSME IMMUN, a to u pojištěnců nad 50 let věku. Týká se všech dávek, včetně pacientů, kteří byli rozočkováni v minulosti a nyní mají pouze přeočkování.

Ostatním pojištěncům zdravotní pojišťovny v rámci svých preventivních programů na očkování proti klíšťové encefalitidě přispívají.

Podrobnější informace o příspěvcích jednotlivých pojišťoven na očkování proti klíšťové encefalitidě pro děti naleznete zde a pro dospělé zde

Informujte se o svých
nárocích z veřejného pojištění

Pro pacienta

Přehled nabízených
očkování

Pro pacienta

Interaktivní mapa
ordinací v čr

Pro pacienta

Prohlédněte si nové číslo
časopisu MediClinic Plus

Pro pacienty

Registrace nového pacienta

Je jednoduché přejít k nám, nemusíte navštívit svého praktika.

© copyright MediClinic 2022 Domácí péče Praha Created by inCUBE

Vážení pacienti,

v našich ordinacích rozdělujeme ordinační hodiny pro zdravé a nemocné pacienty. Některé ordinace proto objednávají všechny své pacienty. Informace o ordinačních hodinách a provozu ordinace, kterou navštěvujete, najdete na našich webových stránkách.

Prosíme, v případě respiračního onemocnění v prostorách ordinace používejte respirátor FFP2.

Děkujeme za pochopení, MediClinic.

zavřít