Očkování proti klíšťové encefalitidě

Nezapomínejme na očkování proti klíšťové encefalitidě
Nemusíte se bát, že jste se v zimě nenechali očkovat proti klíšťové encefalitidě. Proti tomuto onemocnění se lze očkovat celoročně, očkování je možné v jarních měsících, v letních měsících se využívá zrychlené očkovací schéma. Očkování je vhodné pro dospělé i děti.Česká republika patří mezi země s nejvyšším výskytem klíšťové encefalitidy v Evropě. Nejčastější cesta přenosu viru klíšťové encefalitidy je kousnutí klíštěte. Po přisátí infikovaného klíštěte se virus dostává do těla a spolu s krví také do mozku, kde může způsobit nejzávažnější následky. Cílená léčba klíšťové encefalitidy de facto neexistuje, a proto je zásadní vsadit na prevenci.
Mezi příznaky a projevy klíšťové encefalitidy patří horečka,
silné bolesti hlavy, mírné obtíže dýchacího a trávicího traktu, příznaky zápalu
mozkových blan, poruchy řeči a ochrnutí na různých část těla a poruchy vědomí. Asi
u jedné čtvrtiny pacientů vede onemocnění ke vzniku trvalých následků, ve
výjimečných případech může dojít k úmrtí.
Pokud jste nestihli očkování v zimních měsících, pak to nevadí. Pro očkování na jaře a dokonce i v létě je možné využít zrychlené očkovací schéma s rychlejším nástupem imunizace očkovaného pacienta.
Za necelý měsíc a po dvou návštěvách u lékaře budete chránění proti klíšťové encefalitidě.
I u tohoto schématu platí přeočkování po 3 - 5 letech.
Od 1. 1. 2022 je očkování proti klíšťové encefalitidě hrazeno ze zdravotního pojištění vakcínou FSME IMMUN, a to u pojištěnců nad 50 let věku. Týká se všech dávek, včetně pacientů, kteří byli rozočkováni v minulosti a nyní mají pouze přeočkování.
Ostatním pojištěncům zdravotní pojišťovny v rámci svých preventivních programů na očkování proti klíšťové encefalitidě přispívají.
Podrobnější informace o příspěvcích jednotlivých pojišťoven na očkování proti klíšťové encefalitidě pro děti naleznete zde a pro dospělé zde