Mediclinic
left right

Očkování proti klíšťové encefalitidě

Nezapomínejme na očkování proti klíšťové encefalitidě

Česká republika patří mezi země s nejvyšším výskytem klíšťové encefalitidy v Evropě. Nejčastější příčina přenosu viru klíšťové encefalitidy je kousnutí klíštěte. Po přisátí infikovaného klíštěte se virus dostává do těla a spolu s krví také do mozku, kde může způsobit velmi vážné následky. Cílená léčba klíšťové encefalitidy de facto neexistuje, a proto je zásadní řešit prevenci.

Mezi příznaky a projevy klíšťové encefalitidy patří horečka, silné bolesti hlavy, mírné obtíže dýchacího a trávicího traktu, příznaky zápalu mozkových blan, poruchy řeči a ochrnutí na různých část těla a poruchy vědomí. U čtvrtiny neočkovaných pacientů vede onemocnění ke vzniku trvalých následků, ve výjimečných případech může dojít k úmrtí.

Očkování je vhodné pro dospělé i děti. Základní očkování se skládá ze 3 dávek, dále je nutné přeočkování po 3 - 5 letech.

Pokud jste nestihli očkování v zimních měsících, pak to nevadí. Očkovat je možné celoročně, pro očkování na jaře a dokonce i v létě je možné využít zrychlené očkovací schéma s rychlejším nástupem imunizace očkovaného pacienta. Za necelý měsíc a po dvou návštěvách u lékaře budete chránění proti klíšťové encefalitidě. I u tohoto schématu platí přeočkování po 3 - 5 letech.

Pacienti nad 50 let mají očkování vakcínou FSME IMMUN hrazeno ze zdravotního pojištění. Týká se i pacientů, kteří byli očkováni v minulosti a nyní mají být přeočkování pro prodloužení ochrany před klíšťovou encefalitidou.

Ostatním pojištěncům zdravotní pojišťovny v rámci svých preventivních programů na očkování proti klíšťové encefalitidě přispívají. Podrobnější informace o příspěvcích jednotlivých pojišťoven na očkování proti klíšťové encefalitidě pro děti naleznete zde a pro dospělé zde.

Informujte se o svých
nárocích z veřejného pojištění

Pro pacienta

Přehled nabízených
očkování

Pro pacienta

Interaktivní mapa
ordinací v čr

Pro pacienta

Prohlédněte si nové číslo
časopisu MediClinic Plus

Pro pacienty

Registrace nového pacienta

Je jednoduché přejít k nám, nemusíte navštívit svého praktika.

© copyright MediClinic 2024 Domácí péče Praha Created by inCUBE

Vážení pacienti,

prosíme, buďte k ostatním pacientům a také personálu ordinace ohleduplní, proto v případě jakéhokoliv respiračního onemocnění vstupujte do čekárny a ordinace s respirátorem.

Vakcíny pro přeočkování dospělých proti černému kašli (Adacel) jsou opět dostupné, o možnosti očkování se informujte u svého praktického lékaře nebo na naší klientské lince. Informace o očkování najdete také v naší aplikaci.

Děkujeme za pochopení, MediClinic.

zavřít