Sezóna klíšťat je tady
- Úvod
- Články
- Sezóna klíšťat je tady

S rostoucími teplotami trávíme více času v přírodě, na zahradě i parcích. Spolu s vyššími teplotami se aktivují i klíšťata. Což jsou přenašeči vážných onemocnění. Dostupné očkování nás ochrání před klíšťovou encefalitidou, ne však před lymskou boreliózou či jinými přenosnými nemocemi. Je třeba se proto chránit nejen očkováním, ale dbát zvýšené opatrnosti při pohybu venku.
Kde se klíšťata vyskytují?
Klíšťata mají ráda vlhko a teplo (nikoliv horko) a obecně se vyskytují v neupravené trávě nad 20 cm. Kromě listnatých a smíšených lesů se nacházejí v křovinách, zahradách, parcích, na okrajích cest, potoků či řek.
Jak se chránit proti přisátí?
Cestu klíšťatům lze výrazně ztížit, I když zatím nejsou dostupné žádné odborné studie, výrazným pomocníkem může být dlouhodobé užívání vitamínů skupiny B. Vitaminy skupiny B totiž prostupují póry na kůži a vydávají specifický odér, který my lidé sice necítíme, ale klíšťatům i jinému obtížnému hmyzu je velmi nepříjemný. Mezi přírodní zdroje bohaté na vitaminy skupiny B patří mj. sušené pivovarské kvasnice. Používat je můžou už děti od 3 let, a to např. v jejich dražované podobě, která usnadní užívání. Pro co největší efekt je optimální začít je užívat již cca 3 týdny před výskytem tohoto hmyzu venku.
Než se vydáte do přírody, použijte repelentní přípravky a vhodně se oblékněte. Vhodné jsou dlouhé kalhoty, pevná a uzavřená obuv, ponožky natažené přes kotníky, triko zastrčené do kalhot. Oděv by měl být ideálně světlý a z hladkého materiálu. Tam je klíště lépe vidět a snadněji sklouzne.
Na jaká místa se klíště obvykle přisaje?
Nejčastěji se klíšťata přisají v podkolenních jamkách, podpaží, tříslech nebo za ušima. Často také v intimních partiích nebo u dětí ve vlasaté části hlavy.
Jak klíště správně odstranit?
Na přisáté klíště v žádném případě nepoužívejte oleje či masti, které ho mohou přidusit a ono potom vyvrhne obsah střev do rány a tím se zvýší pravděpodobnost přenosu nákazy.
Místo, kde je přisáté klíště dezinfikujte jodovým či jiným dezinfekčním prostředkem. Klíště můžete znehybnit také speciálním gelem nebo postříkejte mrazícím sprejem.
Pomocí pinzety či speciálních kleští (existují také speciální karty) s klíštětem pohybujte ze strany na stranu (viklavý pohyb). Než se klíště uvolní, může to trvat až 3 minuty. Klíštětem netočte po směru ani proti směru hodinových ručiček. Místo po odstraněném klíštěti znovu dezinfikujte. Pokud se nepodařilo vyndat kusadla, ponechejte je v kůži a rovněž použijte dezinfekci. Z kusadel nákaza nehrozí.
Jestliže chcete klíště bezpečně zlikvidovat, spláchněte je do WC. Pokud jste se vykytovali v rizikové oblasti, můžete jej také poslat na vyšetření do laboratoře.
Sledujte místo přisátí i svůj zdravotní stav.
Blednutí postiženého místa kolem středu, jeho zvětšování nebo zarudnutí, zvýšenou teplotu, únavu či chřipkové příznaky je třeba bedlivě sledovat po dobu 3 týdnů od napadení klíštětem.
Na očkování proti klíšťové encefalitidě stále není pozdě, je vhodné pro dospělé i děti. Pro osoby 50+ je plně hrazené, což platí i pro přeočkování! Přesto se v ČR očkuje jen 10 % lidí nad 60 let, a právě pro ně může mít onemocnění fatální následky.
Nečekejte na první klíšťata – objednejte se ještě dnes! Přes klientskou linku linku na telefonním čísle 844 300 100, nově také přes Aplikaci MediClinic.