Mediclinic
left right

Péče o miminko - co nás čeká po příchodu z porodnice

  • Úvod
  • Lékař radí
  • Péče o miminko - co nás čeká po příchodu z porodnice

Rady s péči o Vaše miminko

Tak, a jste doma. Vy, i vaše miminko. První dny po příchodu z porodnice jsou pro mnohé maminky náročné a ty si nevědí rady, jak postupovat při denní péči o své děťátko. Zde najdete několik rad, jak postupovat, aby bylo vaše dítě spokojené a dobře prospívalo. Pamatujte však, že každé je jiné a také vy hledáte svou vlastní cestu, jak v prvních dnech vše dobře zvládnout.

Kojení

Nejčastější dotazy maminek jsou jak a kdy kojit. Novorozenci pijí v kratších, a proto i častějších intervalech. Neplatí zde rada – dodržujte pravidelné intervaly po 3 hodinách. Kojení je vhodné ponechat na vůli dítěte, rozhodně jej nenutíme do pití a je-li spokojené a prospívá, nebudíme ho. Po šestinedělí se vše zklidní, miminko pije již v pravidelných intervalech. Často mají maminky obavu o kvalitu mateřského mléka. V prvních dnech je mléko hustší – důsledek vyššího obsahu tuku, po několika týdnech se jeho barva i konzistence mění, je řidší a má lehce namodralou barvu. Vše je v pořádku, pokud je maminka zdravá, má dostatek tekutin a živin, je její mléko určitě kvalitní. O tom nás přesvědčí dobré váhové přírůstky dítěte. 

Hygiena

Další otázky, se kterými se setkávám, jsou dotazy ohledně čištění pupku, mytí a stříhání nehtíků. Denní koupání není nutné, stačí dítě omývat a koupeme obden. Děti s citlivou, podrážděnou pokožkou koupeme 1- 2x za týden. Pokud nekoupeme, čistíme pokožku čistým olejem a jemně odstraňujeme zbytky drtě ze všech kožních záhybů. Koupeme před jídlem ve vyhřáté místnosti, kde je teplota kolem 24 °C a většinou ve večerních hodinách. Voda má mít teplotu kolem 37°C. Dbáme, aby dítě po nakrmení spalo ve vyvětrané místnosti s teplotou kolem 20°C. Není vhodné přetápět, pokud je v místnosti suchý a teplý vzduch, trpí sliznice nosní a miminko snáze dostane rýmu.

K čistění pupíku přistupujeme individuálně, většinou čistíme pupek 1x denně pomocí štětičky namočené v 60% lihu.

Nehtíky stříháme dle potřeby, nejlépe ve spánku, nenecháváme je přerůst. Mohou při pohybu ruček jemnou pokožku poranit. V porodnici se nehtíky nestříhají z důvodu možné infekce, jejíž riziko je v nemocnicích mnohem vyšší než doma.

Jak je to s hygienou a čistěním zevního genitálu u děvčátek? Zde je nutné udržovat čisté prostředí, bez zbytků bílého mázku, který společně se zbytky moče a někdy i stoličky může být zdrojem případné infekce a také při nedostatečné hygieně může dojít ke slepení malých stydkých pysků a dítě potom čeká nepříjemné i bolestivé ošetření.

Vyměšování

U plně kojených dětí má stolička vzhled míchaných vajíček, její barva je žluto-oranžová. Frekvence je v prvních dnech častější, později se u plně kojených dětí mohou intervaly vyprazdňování prodlužovat až na několik dnů.

Má stolička zelenou barvu? Toto není nic nebezpečného, pokud dítě dobře prospívá a je spokojené. V případě, že neprospívá nebo se ve stolici objeví hlen, je nutné vyhledat odbornou pomoc.

Vzhled pokožky

Na pokožce malých dětí se mohou objevit nejrůznější pupínky, zarudnutí a jiné kožní projevy. Změny na kůži probíhají v důsledku stabilizace hormonálních hladin a také pokožka reaguje na nové zevní prostření, teplotu a způsob oblékání. Často mají maminky obavu, že se jedná o alergii, že něco špatného snědly. K ošetřování pokožky je v prvních týdnech vhodné zvolit čistý slunečnicový olej. Kosmetika se pro děti doporučuje později, je vhodné poradit se s ošetřujícím lékařem.

Žloutenka

Žluté zabarvení pokožky signalizuje zvýšenou hladinu bilirubinu v krvi. Většinou jde o stav, který spontánně odezní, ale jsou situace, kdy je nutná odborná pomoc. Již během pobytu v porodnici jsou děti sledovány a je jim měřena hladina bilirubinu. Je-li vyšší, uloží se dítě do inkubátoru pod speciální lampu s ultrafialovým světlem. Stav se tak rychle upravuje. Trvá-li však žloutenka i v následujících dnech po propuštění dále, nebo se objeví po několika dnech od propuštění znovu, je nutné navštívit lékaře.

Vycházky

V prvním týdnu po propuštění z porodnice zůstávají miminka doma a s první vycházkou nespěcháme. Řídíme se váhou miminka, která by měla být 3kg, dále jeho zralostí a také počasím. V zimě nevycházíme ven, pokud klesne teplota pod -5°C, naopak v tropických dnech jsme opatrní a vycházíme ráno nebo navečer, nikdy nevystavujeme kočárek na sluníčko. Teplota v kočárku je o několik stupňů vyšší než venkovní. Často si rodiče neuvědomují, že není vhodné navštěvovat místa, kde je vyšší riziko infekce – např. nákupní střediska. Rovněž je vhodné počkat s velkou rodinnou sešlostí do konce šestinedělí.

A co maminka?

V prvních dnech po návratu domů z porodnice se můžete cítit unavená, vyčerpaná, může se i změnit vztah s manželem nebo partnerem. Vaše tělo bude potřebovat čas, až se vše stabilizuje a vy se navrátíte do původní formy. Můžete mít výkyvy nálad, často se může dostavit pláč, poruchy spánku, obavy o dítě, někdy i apatie a v neposlední řadě i sebepodceňování, že péči o miminko nezvládnete. Zde hraje důležitou roli partner, celá rodina a také váš pediatr.

Maminky budou mít jistě spoustu dalších otázek. Po návratu z porodnice by se proto měly spojit co nejdříve se svým ošetřujícím lékařem, domluvit si jeho návštěvu doma, připravit si své otázky, na které samy neznají odpověď. Společnými silami tak úspěšně zvládnou jedno nejnáročnější, ale jistě nejkrásnější období života.


Autor: MUDr. Helena Truksová

Informujte se o svých
nárocích z veřejného pojištění

Pro pacienta

Přehled nabízených
očkování

Pro pacienta

Interaktivní mapa
ordinací v čr

Pro pacienta

Prohlédněte si nové číslo
časopisu MediClinic Plus

Pro pacienty

Registrace nového pacienta

Je jednoduché přejít k nám, nemusíte navštívit svého praktika.

© copyright MediClinic 2024 Domácí péče Praha Created by inCUBE

Vážení pacienti,

prosíme, buďte k ostatním pacientům a také personálu ordinace ohleduplní, proto v případě jakéhokoliv respiračního onemocnění vstupujte do čekárny a ordinace s respirátorem.

Vakcíny pro přeočkování dospělých proti černému kašli nejsou dostupné, aktuálně není k dispozici ani vakcína Adacel Polio.

Děkujeme za pochopení, MediClinic.

zavřít