Mediclinic
left right

Léčba vysokého krevního tlaku

Léčba vysokého krevního tlaku

 Ve vyspělých průmyslových zemích každý třetí až čtvrtý dospělý člověk trpí vysokým krevním tlakem (hypertenzí). Hypertenze je nemoc, která obvykle nebolí, a nepociťují se obtíže. Delší dobu zvýšený krevní tlak (TK) představuje riziko vzniku dalších závažných onemocnění – srdeční infarkt, mozková mrtvice a selhání ledvin. I když hypertenzi nelze vyléčit, lze ji účinně držet pod kontrolou a tím ovlivnit kvalitu a délku života.

Co je vlastně krevní tlak?

Krev proudí od srdce ke všem tkáním a orgánům v těle soustavou tepen. TK je síla, kterou krev působí na stěnu tepen. TK má dvě hodnoty. Vyšší hodnota (systolický TK) vzniká při stahu srdce a vypuzení krve do tepen. Nižší hodnota (diastolický TK) odpovídá fázi, kdy se srdce uvolní. Pokud TK měřený v klidu převyšuje opakovaně hodnotu 140/90 mmHg, jedná se o hypertenzi.

Hodnoty TK u dospělých

systolický TK (mmHg)

diastolický TK (mmHg)

normální

méně než 130

méně než 85

vysoký normální

130–139

85–89

vysoký

více než 140

více než 90

Co je příčinou vysokého krevního tlaku?

Příčinou hypertenze je řada faktorů, které lze ovlivnit. V menším procentu je podmíněna např. onemocněním ledvin, nadledvinek, štítné žlázy atd. Důležité je onemocnění včas rozpoznat a začít účinně léčit.

Jak vysoký krevní tlak léčit?

Způsob léčby závisí na jeho závažnosti. U osob s mírně zvýšeným TK postačí změna životního stylu. U těžší hypertenze je nutné zahájit medikamentózní léčbu. 

Co může udělat pro sebe každý hypertonik?

1. Prvořadá je tělesná aktivita, která je nejúčinnějším a nejlacinějším lékem! Ideální je 3x týdně po dobu 60 min - chůze, jogging, turistika, kolo, plavání, lyžování. Pomáhá k duševnímu osvěžení, shodit nadbytečné kilogramy… Navíc posiluje a trénuje srdce a pomáhá udržovat krevní tlak na požadované úrovni. O vhodné tělesné aktivitě a jejím rozsahu je vhodné se poradit se svým lékařem.

2. Naučte se zvládat psychický stres

Trvalé psychické napětí zvyšuje riziko vzniku hypertenze a dalších kardiovaskulárních onemocnění. Naučte se stres ovládat. K tomu lze využít dechové techniky, masáže, poslech hudby, pozitivní ladění a samozřejmostí by měla být pravidelná pohybová aktivita.

3. Životospráva má svá pravidla

  • Vhodná je kombinace vyvážené stravy s nízkým obsahem živočišných tuků. Málo sytí a obsahuje nejvíce energie. Dávejte přednost neztuženým tukům – rostlinným olejům. Vhodné jsou potraviny bohaté na sacharidy – chléb, těstoviny, cereálie, brambory, rýže apod. Sytí rychle a dlouhodobě.
  • Vhodné je zařadit do jídelníčku mléčné výrobky, drůbež a ryby. Konzumace uzenin je nevhodná. Ovoce a zelenina je zdrojem vláknin a minerálů! Důležité - celodenní příjem jídla je vhodné rozdělit do 5 porcí!
  • Pravidelný příjem tekutin je nedílnou součástí životosprávy. Optimální je příjem ca 2,5 litru tekutin – minerálky, ovocné čaje, voda, ovocné šťávy.

4. Sůl, alkohol a kouření

  • Sůl hraje významnou úlohu v udržování a zvyšování TK. Omezení příjmu soli má zásadní vliv na pokles TK. Nepřisolujte proto hotová jídla a vyhýbejte se potravinám se „skrytou“ solí – uzené a solené masové výrobky, paštiky, slané pečivo, oříšky...
  • Alkohol přispívá ke vzniku hypertenze a snižuje účinek antihypertenzní léčby. Je rovněž rizikovým faktorem mozkových cévních příhod. Je vhodné nepřekračovat např. 2–3 dcl vína /den. Alkoholické nápoje mají svou kalorickou hodnotu!
  • Kouření urychluje kornatění tepen, jejich zúžení, zvyšuje srážlivost krve a může tak přispět k uzávěru věnčitých tepen a vývoji infarktu myokardu.

5. Léčba vysokého krevního tlaku

Pokud úprava životního stylu nevede k normalizaci TK a naměřené hodnoty jsou opakovaně vysoké, je nezbytné přistoupit k užívání léků.  

Mějte na paměti, že dosažení normálních hodnot TK neznamená vyléčení hypertenze, není vhodné ji přerušovat, je celoživotní! Léky užívejte pravidelně, změnu dávkování konzultujte s lékařem. Pro dobrou spolupráci s lékařem a nastavení optimální léčby je vhodné občasné měření hodnot TK v domácích podmínkách.

Autor: MUDr. Jiří Leso

Informujte se o svých
nárocích z veřejného pojištění

Pro pacienta

Přehled nabízených
očkování

Pro pacienta

Interaktivní mapa
ordinací v čr

Pro pacienta

Prohlédněte si nové číslo
časopisu MediClinic Plus

Pro pacienty

Registrace nového pacienta

Je jednoduché přejít k nám, nemusíte navštívit svého praktika.

© copyright MediClinic 2024 Domácí péče Praha Created by inCUBE

Vážení pacienti,

prosíme, buďte k ostatním pacientům a také personálu ordinace ohleduplní, proto v případě jakéhokoliv respiračního onemocnění vstupujte do čekárny a ordinace s respirátorem.

Vakcíny pro přeočkování dospělých proti černému kašli nejsou dostupné, aktuálně není k dispozici ani vakcína Adacel Polio.

Děkujeme za pochopení, MediClinic.

zavřít