Mediclinic
left right

Hypertenze aneb tichý zabiják

Hypertenze se řadí mezi nebezpečné choroby. 

Nejzákeřnější na vysokém tlaku je, že ten, kdo ho má, často nepociťuje vůbec žádné příznaky. Nemoc přitom dlouhodobě devastuje jeho zdraví. 

Vysoký tlak je právem nazýván tichým zabijákem. Měření krevního tlaku patří ke zcela základním vyšetřením, které by měl každý, i zcela zdravý člověk, absolvovat minimálně jednou ročně v rámci preventivní zdravotní prohlídky. Typické potíže, kam patří bolest hlavy, závratě, zejména při náhlých změnách polohy, poruchy vidění nebo krvácení z nosu, totiž často úplně chybí. Mnoho pacientů ani netuší, že patří mezi hypertoniky. Nic je proto nevede k tomu, aby změnili životní styl a začali se o své zdraví více zajímat.

Pod pojmem hypertenze se rozumí zvýšený krevní tlak v cévním řečišti. Cévy postupně kornatí, snižuje se jejich elasticita, jejich výstelka se poškozuje a mají sklon k praskání. Jakmile se zužují, tak srdce pumpuje krev do těla pod vyšším tlakem. Velmi často za tento stav může špatný metabolismus lipoproteinů. K těm nejznámějším patří LDL-cholesterol a triglyceridy. Proto je důležité sledovat i jejich hodnoty.

Vysoký tlak je důsledkem životního stylu

Příčin, proč k hypertenzi dochází, je celá řada. Svoji roli hrají genetické dispozice, stravovací návyky a životospráva. K negativním faktorům patří kouření, nadměrné užívání alkoholu, stres, nedostatek pohybu, ale i nedostatek odpočinku a relaxace.

Hodnota krevního tlaku se vyjadřuje ve dvou hodnotách a měří se v milimetrech rtuťového sloupce. Ideální je hodnota 120/80 mm Hg. S přibývajícími roky života se zvyšuje zejména první ukazatel, tedy systolický tlak. Ve věku nad 60 let je za hraniční považována hodnota 140/90 mm Hg.

Lékaři se v ordinacích nejčastěji setkávají s takzvanou primární hypertenzní nemocí. Pouze v 5 – 10 % případů jde o sekundární projev jiného onemocnění, jako jsou například choroby ledvin nebo hormonální poruchy.

Je dobré, když se rozhodneme něco udělat pro své zdraví a měříme si tlak doma. Důležité je osvojit si správnou techniku. Samotnému měření by mělo předcházet několikaminutové sezení v klidu. Manžetu je nutné umístit na holé předloktí tak, aby hadička měřidla směřovala doprostřed loketní jamky a nic ji nestlačovalo. Pokud měření opakujeme, dodržujme delší časový rozestup a vyměňme pravou ruku za levou a naopak, abychom neměřili znovu na stejném místě. Krevní tlak bychom měli sledovat v různou denní dobu. Pokud hodnoty významně kolísají, lékař může přistoupit k důkladnějšímu monitorování pomocí holteru.

Měřte raději dvakrát a správně

Pozor ale na to, že digitální tonometry jsou velmi náchylné k nesprávnému vyhodnocení, zvláště když nedodržíme doporučené zásady. První, špatně naměřená hodnota vás může natolik rozrušit, že při opakovaném měření se ještě zvýší. Při jakýchkoli pochybnostech proto kontaktujte zdravotní sestru nebo lékaře a svůj postup zopakujte pod jejich dohledem.

Zanedbaná léčba vysokého krevního tlaku může mít nedozírné následky, od srdeční nedostatečnosti přes anginu pectoris až po infarkt myokardu nebo cévní mozkovou příhodu. Na druhou stranu je dobré vědět, že tabletky nejsou ani zdaleka všemocné, a proto je zapotřebí dodržovat léčebný režim. S tím vám nejlépe poradí ošetřující lékař. Přesto však existuje několik obecných doporučení.

Zhubněte a víc odpočívejte

V čem spočívají základní principy správné životosprávy a léčby hypertenze? Zcela zásadní je snížení hmotnosti. Řada pacientů se odvolává na to, že tloušťka je v jejich rodině dědičná. Jiní naříkají, že přibírají i po vodě nebo se hájí tím, že jedí pouze jednou denně. Zákon zachování hmoty a energie je však neúprosný, platí odjakživa a pro všechny stejně.

V rodinách s nadváhou je vyšší riziko hypertenze a kardiovaskulárních chorob. V drtivé většině případů nejde o genetickou poruchu metabolismu, ale o zlozvyk přejídat se a dávat si na talíř nevhodnou stravu. Tyto zvyky se automaticky předávají z generace na generaci. Pokud chceme být skutečně zdraví, tak argumentace, že kdyby se člověk už ani nemohl pořádně najíst, tak by ze života nic neměl, neobstojí.

Dopřejte si jídlo klidně i 5x denně, ale v malých porcích. Když jíte, nespěchejte, ale vychutnejte si každé sousto. Inspirací nám může být Itálie nebo skandinávské země. Pokrmy, zvláště polévky, nepřesolujte! Kuchyňská sůl totiž na sebe váže vodu, a tím také zvyšuje krevní tlak. Omezte bílé pečivo, tučné maso a smažené nebo přepalované tuky. Pečivo nahraďte výborným čerstvým chlebem a místo masa zařaďte do svého jídelníčku ryby. Po 17. hodině jezte jen lehce stravitelná jídla.

Nezapomínejte ani na každodenní pohyb venku, a to za každého počasí. Vyhýbejte se stresu a zbytečným hádkám, a dopřejte si dostatek kvalitního spánku. A přestaňte kouřit cigarety! Řešením není ani nahřívaný tabák nebo elektronické cigarety, zbavte se i těchto náhražek. Pokud máte jakékoli pochybnosti nebo si se svou životosprávou nevíte rady, navštivte ordinaci svého lékaře a nechte si poradit. Léčba hypertenze je komplexní záležitost a rozhodně nelze spoléhat jen na užívání léků.

 

Autor: MUDr. Aleš Zlámal

Informujte se o svých
nárocích z veřejného pojištění

Pro pacienta

Přehled nabízených
očkování

Pro pacienta

Interaktivní mapa
ordinací v čr

Pro pacienta

Prohlédněte si nové číslo
časopisu MediClinic Plus

Pro pacienty

Registrace nového pacienta

Je jednoduché přejít k nám, nemusíte navštívit svého praktika.

© copyright MediClinic 2024 Domácí péče Praha Created by inCUBE

Vážení pacienti,

prosíme, buďte k ostatním pacientům a také personálu ordinace ohleduplní, proto v případě jakéhokoliv respiračního onemocnění vstupujte do čekárny a ordinace s respirátorem.

Vakcíny pro přeočkování dospělých proti černému kašli (Adacel) jsou opět dostupné, o možnosti očkování se informujte u svého praktického lékaře nebo na naší klientské lince. Informace o očkování najdete také v naší aplikaci.

Děkujeme za pochopení, MediClinic.

zavřít