Mediclinic
left right

Letní nemoci - poradíme, jak na ně

Léto je krásné roční období, které nejraději trávíte venku, ať už u vody, v lese nebo na horách. S pobytem v přírodě a na slunci se však kromě zábavy tu a tam pojí i nepříjemné zdravotní problémy. Které nemoci hrozí v létě a jak se jim vyhnout?

Pobyt na čerstvém vzduchu je zdravý. Pokud si jej chcete užít naplno, dodržujte rady, jak se vyhnout potížím typickým právě pro horké letní měsíce. Lidé si vybaví nejčastěji spálenou kůži, případně jiné nemoci ze sluníčka, průjmová onemocnění nebo nachlazení vyvolané nevhodným používáním klimatizace.

Které jsou ty další? Připravili jsme si pro vás výčet letních nemocí včetně účinných tipů, jak jim předejít.

Mykózy

Ženy během léta často trápí vaginální mykózy. Příčinou jsou přemnožené kvasinky, kterým vyhovuje teplé a vlhké prostředí, které spolehlivě vzniká po celodenním nošení mokrých plavek při koupání v rybnících, řekách, ale i ve veřejných bazénech.

Jak se vyhnout vaginální mykóze? Řešením jsou dvoje plavky a čisté a suché prádlo. Jedny používejte na koupání, druhé na slunění. Převléknout se do suchých plavek a na konci dne do čistého prádla je účinný způsob, jak nedovolit přemnožení kvasinek.

Mykózy nohou, prstů a nehtů

Mykózy čili plísně mohou postihnout také jiné části těla, například chodidla, prsty a nehty u nohou. Zde zabírá důsledná hygiena, suché nohy i nošení vhodné obuvi.

Jak se vyhnout mykóze nohou? Zásadně používejte vlastní ručník a nechoďte naboso v rizikových místech, mezi která patří bazény, sauny a společné sprchy. Používejte vhodné přezůvky, díky kterým se vyhnete kontaktu s podlahou av rámci možností udržujte nohy v suchu.

Zánět močového měchýře

Rovněž v tomto případě se jedná o problém, který trápí primárně ženy. Zánět močových cest se projevuje častým nutkáním k močení, pícháním a bolestí při močení, bolestmi podbříšku a ledvin.

Mezi hlavní příčiny patří špatná hygiena, nedostatek tekutin, prochladnutí následkem nošení mokrých plavek, sezení na studené zemi, ale i střídání partnerů nebo nechráněný pohlavní styk.

Jak se vyhnout zánětu močového měchýře? Dodržujte na pitný režim, nezadržujte moč a choďte včas WC, dbejte na hygienu a noste každý den čisté prádlo. Po vykonání stolice se otírejte správným směrem a nezapomínejte na ochranu při pohlavním styku. I v horkém létě se snažte neprochladnout.

Spáleniny ze slunce

Kvůli letnímu opálení jsou lidé ochotní trávit na sluníčku celé hodiny. Jenomže nadměrné opalování, navíc bez dodržení pravidel bezpečného pobytu na slunci, může mít za následek vážné spáleniny, které se v lepším případě projeví jen zarudnutím a bolestivým pálením.


Jak se vyhnout spáleninám ze slunce? Mezi 11:00 a 15:00 hodinou se neopalujte, vždy používejte kvalitní opalovací krémy s UV faktorem odpovídajícím vašemu fototypu a dodržujte pitný režim.

Dehydratace

Nedostatek tekutin způsobuje od banálních až po velmi vážné zdravotní potíže. Obzvláště rizikovým období je léto, kdy organismus velké množství tekutin vypotí. I mírná dehydratace organismu se projevuje pocity žízně, slabostí, únavou, nesoustředěností a bolestmi hlavy. Vážná dehydratace může způsobit i kolaps organismu.

Jak se vyhnout dehydrataci organismus? V létě je nutné vypít zhruba 0,3 až 0,6 litru na 10 kilogramů váhy. Nejlepší je obyčejná pitná voda doplněná o minerální vody, neslazené zeleninové a ovocné šťávy či bylinné čaje.

Úžeh versus úpal

K úžehu dochází při dlouhodobém pobytu na slunci bez ochrany a v důsledku nedostatku tekutin. Projevuje se zejména bolestmi hlavy, zvracením, průjmem, poruchami vědomí či horečkou.

Úpal vzniká působením teplot nad 35 stupňů a vysoké vlhkosti, například ve vnitřních prostorách či na hromadných akcích, ale i autě. Mezi hlavní příznaky patří závratě, bolesti hlavy, zvracení, horečky, pocení, zmatenost či ztráta vědomí, případně poruchy dechu, zrychlená činnost srdce a šok.

Jak se vyhnout úžehu a úpalu? Důležité je přiměřené oblečení a doplňování tekutin. V případě úžehu nezapomínejte na nošení vhodné přikrývky hlavy a slunečních brýlí. Před úpalem ochrání důsledné větrání a správné nastavení klimatizace v uzavřených prostorách.

Štípance a kousnutí hmyzem

Jedno z vad léta je všudypřítomný hmyz. Některé druhy totiž doslova pijí krev a umí pořádně štípnout, píchnout nebo kousnout. V horkých měsících je rovněž zvýšená aktivita u potenciálně nebezpečných klíšťat. .

Jak se chránit před útokem hmyzu? Používejte kvalitní repelenty a v rizikových oblastech noste patřičné oblečení. Na štípance, bodnutí a kousnutí zabírají masti, které mírní svědění, zarudnutí a otoky. Pokud jste alergičtí např. na včelí nebo vosí žihadla, noste s sebou všude potřebné léky. Proti nemocem přenášeným klíšťaty je možné se chránit očkováním.

Úrazy

S létem se také pojí úrazy. Nejčastěji se jedná o odřeniny a drobné rány či vymknuté kotníky. V horších případech může dojít k vykloubeninám nebo ke zlomeninám končetin, páteře nebo hlavy. Velké nebezpečí skýtají skoky do neznámých vod, kdy hrozí riziko nárazu hlavou či zády na dno nebo kámen, který není vidět pod hladinou.

Jak se vyhnout úrazům? Nepřeceňujte své síly, ani zkušenosti. Noste vždy vhodnou obuv a nespěchejte. Na kole jezděte opatrně a dodržujte pravidla silničního provozu. Neskákejte do neznámých vod a nikdy se nevrhejte do studené vody, pokud jste rozehřátí a uřícení. Doporučujeme s sebou také vždy nosit alespoň základní vybavení k ošetření úrazů, jako je dezinfekce, náplasti a obvazový materiál.

Přejeme vám krásné prožití letošního léta s úsměvem a hlavně bez problémů.

Autor: MUDr. Marcela Barnášová

Informujte se o svých
nárocích z veřejného pojištění

Pro pacienta

Přehled nabízených
očkování

Pro pacienta

Interaktivní mapa
ordinací v čr

Pro pacienta

Prohlédněte si nové číslo
časopisu MediClinic Plus

Pro pacienty

Registrace nového pacienta

Je jednoduché přejít k nám, nemusíte navštívit svého praktika.

© copyright MediClinic 2024 Created by inCUBE

Vážení pacienti,

blíží se doba dovolených, informace o dovolených, zástupech a také úpravách ordinačních hodin v době prázdnin najdete na našich webových stránkách u konkrétní ordinace nebo také v naší aplikaci.

 Prosíme, buďte k ostatním pacientům a také personálu ordinací ohleduplní, proto v případě jakéhokoliv respiračního onemocnění vstupujte do čekárny a ordinace s respirátorem.

Děkujeme za pochopení, MediClinic.

zavřít