Mediclinic
left right

Očkování proti Covid-19

Očkování symbolizuje návrat k normálnímu životu. 

Před rokem svět ochromil nový typ viru covid-19. Přísná omezení, která brání šíření viru posledních několik měsíců, nelze aplikovat donekonečna. Řešení situace nabízí očkování, které však mezi lidmi vyvolává nedůvěru. Opodstatněný důvod obávat se vakcíny přitom neexistuje. 

Moderní svět zapomněl, jak mohou nemoci ohrozit zdraví a mnohdy i životy občanů. Stačí nahlédnout do minulosti a připomenout si kdysi hrozivé nemoci, které v současné době už nepředstavují vážnou hrozbu. Brzy se k nim připojí covid-19, který straší svět poslední rok. Stačí se nechat očkovat.

Očkování je jediné řešení, jak se vyrovnat s epidemií covidu.

V Česku vůči očkování panují rozporuplné názory, které vyvolává zejména kratší doba vývoje vakcíny, a navíc se kolem vyrojila spousta konspiračních teorií.

Podíl na vzniku nedůvěry má rovněž slabší osvětová kampaň, která měla občanům důkladně a s předstihem vysvětlit výhody očkování a vyvrátit možné mýty a polopravdy.

6 hlavních důvodů, proč se nechat očkovat proti covidu

1. Očkování zpomalí a postupně ukončí epidemii

Každý den na covid zemřou tisíce lidí po celém světě. V ČR je to přibližně sto lidí denně. Není na něj lék a omezení dusí ekonomiku i osobní životy občanů. Nejúčinnější zbraní, která epidemii konečně ukončí, je tudíž rychlé očkování. 

2. Vakcína není rychlokvaška

Může se zdát, že vývoj vakcíny byl až příliš rychlý. Vývoj však byl v laboratořích po celém světě zahájen okamžitě, jakmile bylo zřejmé, že koronavirus představuje ohromnou globální hrozbu a urychleny byly pouze nezbytné administrativní kroky. Kromě toho, že laboratoře nemusely obcházet jindy běžné překážky, netrpěly nouzí ani o finance a využívaly nejnovější technologie. Nové vakcíně navíc hodně napomohly předchozí vývoje vakcín proti SARS, MERS (také koronaviry) o několik let dříve. Nezbytné testování proběhlo na desetitisících dobrovolnících tak, jak je běžné. 

3. Nízká rizika vakcíny

Strach z nového je pochopitelný a normální. Neexistuje lék, který by vůbec u nikoho nevyvolal vedlejší účinky. Riskovat nákazu covidem včetně možných následků je mnohem nebezpečnější než se nechat očkovat. V případě vakcíny proti covidu hrozí zarudnutí, otok či bolest v místě vpichu. U někoho se může projevit celková únava a slabost, bolest hlavy či lehce zvýšená teplota. K těžkým alergickým reakcím dochází výjimečně. 

4. Podílejte se na vytvoření „stádní imunity“

Jsou situace, kdy je správné chovat se jako „stádo“. Princip stádní imunity spočívá v tom, že čím více osob projde očkováním, tím více se eliminuje riziko nakažení. Očkovaní jedinci společně vytvoří silný štít, který zabrání dalšímu šíření nákazy. Proto má smysl očkovat co největší část populace včetně mladých a zdravých jedinců, kteří budou vytvářet onen štít a ochrání tak i starší a nemocné. 

5. Naslouchejte skutečným autoritám

Mít vlastní názor je v pořádku. K vytvoření názoru jsou však potřeba ověřené informace, a ne mýty šířící se po sociálních sítích. Máte -li obavy, ptejte se skutečných odborníků, mezi něž v tomto případě patří vakcinologové. Konspirační teorie za dobrý a ověřený zdroj informací rozhodně považovat nelze. 

6. Ne za vším stojí zlý úmysl

Mezi přirozené lidské vlastnosti patří podezřívavost, která však bývá zbytečná. Nehledejte za očkováním úmysl ublížit a poškodit, ale naopak zmírnit dopady covidu a urychlit návrat k normálnímu životu pro všechny a bez omezení.

Co dál potřebujete vědět k očkování?

Bude nutné očkování opakovat jako u běžné chřipky?

To, zda bude nutné očkování opakovat ve stanovených intervalech, ukáže čas. Hodně bude záležet na chování viru v budoucnosti. Chřipka mění charakter každý rok, proto se stále vyrábějí nové verze vakcíny. Bude -li koronavirus stabilnější, může stačit pouze jedno očkování. Záležet bude také na tom, jak dlouho vydrží v těle ochranné protilátky po očkování. 

Za jak dlouho vakcína ochrání proti nemoci?

Ochrana proti nemoci nastává až po aplikaci 2. dávky vakcíny, někdy dokonce až 2 týdny po ní. Do doby ukončení očkovacího cyklu a raději ještě 2 týdny poté je proto nutné dodržovat ochranná opatření 3 R – rozestupy, roušky, ruce. U jednodávkové vakcíny tedy pro jistotu ještě 2 týdny po první aplikaci. 

Jak proces očkování probíhá v ČR?

Očkování proti covidu bylo v České republice zahájeno 27. prosince 2020. Jako první se vakcíny dočkaly nejvíce ohrožené skupiny obyvatelstva, tedy zdravotníci spolu se zaměstnanci a klienty domovů pro seniory. 

Registrace jsou možné od pátku 15. ledna.

Od pátku 15. ledna se k očkování přihlašovali občané ČR starší 80 let. V týdnu od 1. března 2021 se k očkování budou moct registrovat osoby starší 70 let, registrace k očkování bude možná i u praktických lékařů-

Registrace je možná na webu crs.uzis.cz nebo registrace.mzcr.cz. S registrací Vám případně pomohou na bezplatných linkách 1221 nebo 800 160 166.

Rychlost registrace nehraje roli

Termín očkování zájemci přiděluje systém dle zadaných údajů. Rozhodující je zdravotní stav a věk, nikoliv datum a čas registrace. 

Co potřebujete k samotnému očkování?

Očkování si vyžádá jednu nebo dvě návštěvy (podle typu vakcíny) lékaře nebo očkovacího centra. S sebou zájemce potřebuje občanský průkaz, průkaz zdravotní pojišťovny, v dalších kolech registrace případně potvrzení od zaměstnavatele či ošetřujícího lékaře o zdravotním stavu.


 


Autor: MUDr. Karolína Porazíková

Informujte se o svých
nárocích z veřejného pojištění

Pro pacienta

Přehled nabízených
očkování

Pro pacienta

Interaktivní mapa
ordinací v čr

Pro pacienta

Prohlédněte si nové číslo
časopisu MediClinic Plus

Pro pacienty

Registrace nového pacienta

Je jednoduché přejít k nám, nemusíte navštívit svého praktika.

© copyright MediClinic 2024 Domácí péče Praha Created by inCUBE

Vážení pacienti,

prosíme, buďte k ostatním pacientům a také personálu ordinace ohleduplní, proto v případě jakéhokoliv respiračního onemocnění vstupujte do čekárny a ordinace s respirátorem.

Vakcíny pro přeočkování dospělých proti černému kašli nejsou dostupné, aktuálně není k dispozici ani vakcína Adacel Polio.

Děkujeme za pochopení, MediClinic.

zavřít