Mediclinic
left right

Podzim a zima - vhodný čas pro estetické a léčebné procedury

  • Úvod
  • Lékař radí
  • Podzim a zima - vhodný čas pro estetické a léčebné procedury

Z hlediska péče o kůži a její vzhled je to období, které nepřeberné množství estetických i léčebných procedur. Jedná se většinou o ošetření, jejichž použití je v létě výrazně ztíženo či je zcela znemožněno vysokými dávkami UV záření.

REGENERACE POKOŽKY

Mezi nejoblíbenější a nejúčinnější z nich zcela jistě patří mezoterapie, chemický peeling či ošetření frakčním CO2 laserem. Dále lze samozřejmě využívat i metody, pro které léto není přímou překážkou, např. tzv. bioremodelace pleti, skinbooster, aplikace botulotoxinu. Všechny výše uvedené metody, pokud jsou správně a uváženě zvoleny, vedou k výraznému projasnění a oživení pleti, aniž by vytvářely nepřirozený vzhled. Svou účinností a jednoduchostí dokážou zvednout sebevědomí a dodat tak lepší pocit ze sebe sama.

MEZOTERAPIE

Co dokáže mezoterapie?

Mezoterapie je velmi populární omlazující i léčebná procedura, při které aplikujeme speciální vyživující či stimulující roztoky do pokožky. Nejčastěji se jedná o směs nesíťované kyseliny hyaluronové s dalšími účinnými látkami, jako jsou např. vitaminy, aminokyseliny, peptidy, křemík či různé koenzymy. Výhodou mezoterapie je, že se účinné látky dostávají přímo do střední vrstvy kůže, kde mohou ihned působit na cílové struktury, na rozdíl od krémů, kde je většinou účinek jen povrchový.

Mezoterapie je využívána nejčastěji v oblasti obličeje, krku, dekoltu a hřbetů rukou, své významné místo nachází ale i v léčbě výpadu vlasů, při redukci lehčích forem celulitidy, zlepšení vzhledu strií či odstranění nadměrných pigmentací.

Jak mezoterapie působí?

Aplikací speciálních roztoků dochází ke zvýšení tvorby kolagenu a elastinu, které jsou zodpovědné za udržování pevnosti a pružnosti kůže. Současně mezoterapie zvyšuje cirkulaci krve a lymfy a tím vede ke zvýšené schopnosti kůže regenerovat. Kyselina hyaluronová v roztocích zajistí pokožce hydrataci. Pleť obličeje, krku, dekoltu či hřbetů rukou se viditelně rozjasní a získá mladistvější a svěžejší vzhled, drobné povrchové vrásky zmenší svou hloubku. Mezoterapie také dokáže bojovat proti otokům pod očima, nerovnostem pleti způsobeným např. jizvičkami po akné či proti barevným změnám kůže vytvořeným nejčastěji v letních měsících.

Při léčbě výpadů vlasů pomáhá stimulovat růst nových vlasů i zlepšit jejich kvalitu. Lipolytický efekt některých roztoků je využíván v léčbě drobných tukových polštářků u lehčích forem celulitidy či při redukci tukových valů při dolním okraji očnice.

V naší ambulanci používáme velmi kvalitní přípravky, jediné na trhu s certifikací pro injekční podání.

Jak ošetření probíhá?

Po důkladném očištění pokožky a její desinfekci aplikujeme anestetický krém zhruba na 15 – 30 minut, dle ošetřované oblasti. Následně aplikujeme speciální roztok do středních vrstev pokožky, nejčastěji pomocí série drobných vpichů ultratenkými mezojehlami, kanylou či metodou tzv. mikrojehličkování. Při něm využíváme speciální ruční nástroj s jednorázovým sterilním jehlovým nástavcem, kterým v pokožce vytváříme množství drobných kanálků. Mikrokanálky jsou následně vpravovány účinné látky do podkoží, současně se vlivem drobných mikrotraumat navyšuje tvorba kolagenu a dochází k vyhlazování kožního reliéfu a zpevnění pleti. Zákrok je nebolestivý, vnímán je jen jako lehké brnění.

Po zákroku je kůže 1 - 2 dny lehce zarudlá, při hojení se může jemně olupovat. Regenerace trvá zhruba 3 dny. Týden po ošetření je důležité vyhnout se slunění a horkým provozům, jako jsou např. sauny či horké koupele. Make up je možné použít již po 48 hodinách.

K docílení požadovaného efektu je zapotřebí proceduru 3 - 6x opakovat – nejčastěji v rozmezí 2 - 4 týdnů. Celý proces lze v závislosti na efektu, spokojenosti a přání pacienta opakovat vícekrát v průběhu roku. Kontraindikacemi jsou zejména těhotenství, kojení, infekční onemocnění, vážné imunologické poruchy či onemocnění provázená zvýšenou krvácivostí.

CHEMICKÝ PEELING

Chemický peeling je jedna z nejoblíbenějších podzimně-zimních procedur, jejíž výhodou je zejména krátká doba ošetření, minimální invazivita, vysoká účinnost a rychle viditelné výsledky.

Co chemický peeling dokáže?

Při chemickém peelingu aplikujeme speciální peelingové směsi, zejména hydroxy-kyselin na vybrané partie. Nejčastěji ošetřovanými oblastmi jsou obličej, krk, dekolt či hřbety rukou. V průběhu několika dnů po ošetření dochází ke „sloupnutí“ buněk horních vrstev kůže, přičemž odloučené buňky jsou nahrazeny novými. Současně dochází k hydrataci pokožky a je stimulována novotvorba kolagenních vláken. Pleť se tak celkově vyčistí, projasní, barevně sjednotí a dojde k vyhlazení povrchových vrásek, drobných jizviček a nerovností pleti.

Trápí Vás akné?

Tato metoda je také velmi významným pomocníkem v léčbě akné, kdy je možno ošetřit s výjimkou jmenovaných oblastí i oblast zad. Volbou speciální peelingové směsi lze současně redukovat tvorbu mazu a zatáhnout rozšířené póry.

 Jak ošetření chemickým peelingem probíhá?

Při ošetření aplikujeme peelingovou směs na vyčištěnou pleť. Volíme různé peelingové směsi v závislosti na základním problému pacienta a efektu, kterého chceme dosáhnout.

Ošetření je provázeno různě intenzivně vnímaným pocitem pálení, který po ukončení peelingu a jeho neutralizaci či zklidnění speciálními balzámy ustoupí. Ihned po zákroku je pleť zarudlá, v průběhu několika dnů se pak začne olupovat a regenerovat. Po celou dobu hojení je bezpodmínečně nutné vyhýbat se přímému působení UV záření a aplikovat krémy s vysokými UV filtry. Vhodné je používání speciálních pozákrokových krémů či masek, které snižují pocity pálení a urychlí regeneraci pokožky.

Ošetření peelingem doporučujeme opakovat 2x až 6x v závislosti na léčeném problému. V naší ambulanci provádíme peeling povrchový či středně hluboký. Hluboké peelingy jsou prováděny za sterilních kautel ve specializovaných pracovištích a jsou provázeny dlouhodobou rekonvalescencí.

První ošetření peelingy provádíme v období od 2. poloviny září, poslední v průběhu března. Ošetření v ostatních měsících roku jsou provázena vznikem nežádoucích komplikací, zejména tvorbou nadměrných a nepravidelných pigmentací.

Kontraindikací ošetření jsou těhotenství, kojení, vážné poruchy imunity, infekční onemocnění či nereálná očekávání pacientů.

OŠETŘENÍ FRAKČNÍM LASEREM

Ošetření frakčním laserem je typickým ošetřením, pro které je podzim a zima nejvhodnější dobou k jeho realizaci. Jedná se o velmi účinné omlazující ošetření, které spojuje účinky obou výše uvedených procedur. Při aplikaci CO2 laseru na pokožku v ní vytvoříme velké množství drobných mikronávrtů, mezi nimiž zůstávají velmi drobné zóny bez poškození. Z nich v době po zákroku dochází k regeneraci pokožky. Naopak zóny tepelného poškození se podílejí na výrazné stimulaci tvorby kolagenu, která je aktivována ještě zhruba půl roku po ošetření. Dá se říci, že stav kvality pleti a její vypínání se zvyšuje s odstupem týdnů až měsíců po samotném ošetření.

Ošetření trvá zhruba 1 – 1,5 hodiny včetně doby působení lokálního anestetického krému. Celkově mohou být k lepšímu komfortu při ošetření použita analgetika podaná celkově. Bezprostředně po zákroku je kůže zarudlá, prosáklá, pálí a může i lehce mokvat. V průběhu několika dnů pak dochází k jejímu zasychání, postupnému „vylupování“a nahrazení novotvořenou regenerovanou pokožkou. Doba akutní rekonvalescence je 1 týden, poté ještě zhruba měsíc přetrvává lehké zarudnutí, které pozvolna ustupuje a dá se již dobře kamuflovat aplikací make-upu.

Ošetření je velmi vhodné pro klienty středního a vyššího věku s mírně povadlou, unavenou pletí se ztrátou jasu, povrchovými vráskami či četnými barevnými nerovnoměrnostmi. Výhodou ošetření je jeho vysoká účinnost, rychle viditelný efekt a přetrvávání liftingového efektu a zlepšování kvality kůže ještě s odstupem 4 - 6 měsíců po aplikaci.

U mladších pacientů je toto ošetření vhodné při léčbě následků po akné, zejména při korekci drobných jizviček.

Ošetření lze opakovat, nejčastěji s minimálním odstupem 6 - 12 měsíců.

Pokud vás některé z ošetření zaujalo, rádi vám podáme bližší informace v naší ambulanci, kde si můžete sjednat konzultaci. V naší nabídce nechybí ani další možnosti zlepšení svého vzhledu, jejichž provedení lze realizovat celoročně. Zmínila bych zejména injekční lipolýzu dvojité brady, aplikaci botulotoxinu, skinboosteru (hloubková aplikace zasíťované kyseliny hyaluronové) či tzv. bioremodelaci pleti.

Autor: MUDr. Dagmar Šnajdrová

Informujte se o svých
nárocích z veřejného pojištění

Pro pacienta

Přehled nabízených
očkování

Pro pacienta

Interaktivní mapa
ordinací v čr

Pro pacienta

Prohlédněte si nové číslo
časopisu MediClinic Plus

Pro pacienty

Registrace nového pacienta

Je jednoduché přejít k nám, nemusíte navštívit svého praktika.

© copyright MediClinic 2024 Domácí péče Praha Created by inCUBE

Vážení pacienti,

prosíme, buďte k ostatním pacientům a také personálu ordinace ohleduplní, proto v případě jakéhokoliv respiračního onemocnění vstupujte do čekárny a ordinace s respirátorem.

Vakcíny pro přeočkování dospělých proti černému kašli (Adacel) jsou opět dostupné, o možnosti očkování se informujte u svého praktického lékaře nebo na naší klientské lince. Informace o očkování najdete také v naší aplikaci.

Děkujeme za pochopení, MediClinic.

zavřít