Mediclinic
left right

Poukazy na zdravotnické pomůcky a změny od 1. 12. 2019

  • Úvod
  • Lékař radí
  • Poukazy na zdravotnické pomůcky a změny od 1. 12. 2019

Chodíte k praktickému lékaři a ten Vám vystavil poukaz na zdravotnickou pomůcku? Pak jste možná již v průběhu roku 2019 zaznamenali některé změny, které se těchto pomůcek týkají. K zásadním změnám však dochází nyní.

Zdravotní pojišťovny na základě Novely zákona o veřejném zdravotním pojištění sjednotily v průběhu roku 2019 úhrady zdravotních pomůcek na jednotnou úroveň, tu nejvyšší z možných částek. Nové zdravotní prostředky budou nyní zařazovány do úhrady zdravotních pojišťoven jednou měsíčně místo jednou za půl roku.

Za které pomůcky ušetříte a za které si naopak připlatíte?

Již v říjnu vešly v platnost nové úhrady nebo se výše úhrady od zdravotní pojišťovny zvýšila. Ušetřit by měli zejména diabetici, hendikepovaní a dětští pacienti. U stomických pomůcek se mění limity v sekci příslušenství a některé pomůcky již nebude muset schvalovat revizní lékař.

Největší změna se týká systému úhrady inkontinenčních pomůcek.

  • Zavedení zákonem dané, tedy povinné, spoluúčasti pacienta na úhradě inkontinenčních pomůcek u 1. a 2. stupně inkontinence.
  • Pacienti s 3. stupněm inkontinence budou mít všechny pomůcky bez spoluúčasti (vyjma podložek).
  • Nově lze v rámci jednoho stupně inkontinence kombinovat různé typy  inkontinenčních pomůcek. 

Spoluúčast pacientů

Spoluúčast pacientů (nejen na inkontinenční pomůcky) mají všechny lékárny a zdravotnické prodejny zákonnou povinnost od pacientů vždy vybrat. 

I. Stupeň inkontinence (lehká inkontinence)

Spoluúčast pacientů je ve výši 15 % z celkové ceny pomůcek, maximálně 79,34 Kč při preskripci na 1 měsíc.

II. Stupeň inkontinence (středně závažná inkontinence)

Spoluúčast pacientů je ve výši 5 % z celkové ceny pomůcek, maximálně 47,39 Kč při preskripci na 1 měsíc.

III. Stupeň inkontinence (těžká inkontinence)

Pacient ve III. stupni inkontinence nemá spoluúčast.

Výjimkou jsou podložky pro inkontinentní pacienty, které lze s úhradou zdravotní pojišťovny předepsat v počtu 30 ks na měsíc. Spoluúčast je stanovena na 25 % z celkové ceny pomůcek, maximálně 73,21 Kč při preskripci na 1 měsíc. U některých z nich navíc zůstal i doplatek. 

Nová úprava přináší možnost pomůcky kombinovat

Doposud vám lékař mohl předepsat pouze pomůcky určené pro váš stupeň inkontinence. Nyní Vám lékař může inkontinenční pomůcky libovolně zkombinovat při každém stupni inkontinence (při dodržení limitů úhrady). Pokud nyní používáte pouze vložky, může Vám lékař předepsat i natahovací kalhotky (např. na noc) pro Váš větší komfort.

Při uplatnění poukazu od 1. 12. 2019 již budou platné nové podmínky. Rozhodující je datum uplatnění poukazu v lékárně, prodejně zdravotnických pomůcek či při využití služby home delivery.

 


Informujte se o svých
nárocích z veřejného pojištění

Pro pacienta

Přehled nabízených
očkování

Pro pacienta

Interaktivní mapa
ordinací v čr

Pro pacienta

Prohlédněte si nové číslo
časopisu MediClinic Plus

Pro pacienty

Registrace nového pacienta

Je jednoduché přejít k nám, nemusíte navštívit svého praktika.

© copyright MediClinic 2024 Domácí péče Praha Created by inCUBE

Vážení pacienti,

prosíme, buďte k ostatním pacientům a také personálu ordinace ohleduplní, proto v případě jakéhokoliv respiračního onemocnění vstupujte do čekárny a ordinace s respirátorem.

Vakcíny pro přeočkování dospělých proti černému kašli (Adacel) jsou opět dostupné, o možnosti očkování se informujte u svého praktického lékaře nebo na naší klientské lince. Informace o očkování najdete také v naší aplikaci.

Děkujeme za pochopení, MediClinic.

zavřít