Mediclinic
left right

První pomoc při respiračním onemocnění

  • Úvod
  • Lékař radí
  • První pomoc při respiračním onemocnění

S podzimem a zimou přichází i snížení venkovních teplot, déšť, v domácnostech se začne topit, sliznice všech vysychají, snižuje se obranyschopnost těla. To je ideální příležitost pro všechny viry k jejich realizaci. Na začátku respiračního onemocnění začne 1-2 dny mírná bolest v krku, pocit nachlazení, posléze kýchání, mírně zvýšená teplota. Taková fáze je virová, a tím, že je podpořena kýchnutím, tedy proudem vzduchu vystřelujícím hodně daleko, i nejnakažlivější. Vždy je vhodné začít u sebe - odvolat aktivity, které je možné odložit, nepotkávat se s víc lidmi než je nutné, umývat si pravidelně ruce, kýchat do kapesníku nebo šály, tak aby se co možná nejvíc eliminovalo přenašečství viru. A ve volných chvílích o sebe nadmíru pečovat, zejména pečovat o své sliznice.

 Jak pečovat o své sliznice? 

Slizniční hygienou. Ano, tak jako každé ráno a večer dodržujeme hygienu čištění zubů, mezizubních prostor a jazyka, tak v podzimních a zimních měsících je potřeba pečovat i o zbytek toho, co se v puse a v nose nachází.

 Co k takové hygieně používat? Slané roztoky. Jak slané?

 V rámci prevence je nejvhodnější používání hypotonických nebo isotonických roztoků.

 MINERÁLNÍ vody (Vincentka, Sulinka) patří mezi hypotonické roztoky. Obsahují nižší koncentraci solí než je v nosní dutině, která osmoticky způsobí, že buňka sliznice nasaje vodu a zvětší svůj objem. Hypotonické roztoky tedy rehydratují a regenerují sliznice. Jsou vhodné od narození.

 Izotonické roztoky jsou díky stejné koncentraci NaCl jako je v našem nose (0,9%) nejlepší na dlouhodobé používání (Libenar, Unimer, Aliamare Clean, NEBU dose, fyziologický roztok). Stejně jako hypotonické soli regenerují a rehydratují sliznici a jsou vhoné v preveci i při onemocnění.

 Hypertonické roztoky obsahují větší koncentrací solí než je v nosní dutině (než 0,9%; např. Physimer baby hypertonický, Phyteneo NeoRin baby, 3% roztok NaCl, 6% roztok NaCl) a používají se jen při nemoci; mají mukolytický účinek. Výborně ředí husté hleny. Hypertonický roztok vysaje vodu z buňky a buňka zmenší svůj objem (jako když osolíte cuketu a ona pustí vodu). Preventivně je využíváme jen u dětí s cystickou fibrózou. O aplikaci hypertonických roztoků u zdravých dětí v průběhu jejich respiračního onemocnění se vždy poraďte se svým lékařem. 

Jak aplikovat? 

Vždy záleží na věku. Od narození se dá používat hypotonické nebo isotonické roztoky do nosu ve formě kapání do nosu (ampulky s fyziologickým roztokem, ampulky Libenar, ampulky Physio Clean od Chicco), stříkání (Physimer baby, Sterimar nebo minerální vody), dle tolerance je možné i vypláchnout nos nosní stříkačkou, rhino konvičkou nebo konvičkou respimer.

 

Nosní hygiena:

  1. krok - výplach
  2. krok - odsátí, vysmrkání
  3. krok - inhalace
  4. nosní dekongescenční kapky

 Odsávání a nosní kapky aplikujte jen při nemoci.

 V 1. kroku vždy nos vykapeme nebo prostříkneme nebo propláchneme. V rámci prevence lze postup ukončit už zde a pravidelně takovou hygienu nosu provádět ráno a večer. Pokud už ale jsou známky onemocnění horních dýchacích cest (tvoří se hleny, nos je ucpaný), pak je ve 2. kroku odsajeme nebo vysmrkáme. I když už dítě ve věku čtyř let umí smrkat samo, je vhodné při rýmě mu ještě pomoct a odsát. Odsávačku dávejte vždy k okraji nosu, ne do nosu, odsávejte šetrně k nosnímu vchodu. Krokem 3. je inhalace. Inhalace pomáhá regeneraci poškozené sliznice, ředí hleny, zvlhčuje. V rámci prevence lze také inhalovat, ideálně 1 x denně na 10-15 minut, během nemoci klidně 2-3 x denně opět na 10-15 minut. 

Doma větrejte, dobře jezte, hodně pijte, odpočívejte. 

Autor: MUDr. Dana Mošnová, praktická dětská lékařka, Poliklinika Praha Kyje

Informujte se o svých
nárocích z veřejného pojištění

Pro pacienta

Přehled nabízených
očkování

Pro pacienta

Interaktivní mapa
ordinací v čr

Pro pacienta

Prohlédněte si nové číslo
časopisu MediClinic Plus

Pro pacienty

Registrace nového pacienta

Je jednoduché přejít k nám, nemusíte navštívit svého praktika.

© copyright MediClinic 2024 Domácí péče Praha Created by inCUBE

Vážení pacienti,

prosíme, buďte k ostatním pacientům a také personálu ordinace ohleduplní, proto v případě jakéhokoliv respiračního onemocnění vstupujte do čekárny a ordinace s respirátorem.

Vakcíny pro přeočkování dospělých proti černému kašli (Adacel) jsou opět dostupné, o možnosti očkování se informujte u svého praktického lékaře nebo na naší klientské lince. Informace o očkování najdete také v naší aplikaci.

Děkujeme za pochopení, MediClinic.

zavřít