Mediclinic
left right

STOP jarní únavě

Jak dobít baterky po zimě a přivítat jaro plní energie

Zima je náročné období. Dny jsou krátké, slunečních paprsků je málo a změny teploty zdraví také neprospívají. To vše má na organismus vyčerpávající vliv. Na konci zimy tak můžete pociťovat únavu a slabost i přesto, že příroda kolem ožívá. Říká se tomu jarní únava, a pokud se budete snažit, můžete se jí vyhnout.  

S jarem přicházejí změny v počasí, dny se prodlužují a příroda kolem rozkvétá. U některých lidí se změny paradoxně neprojeví v podobě nové energie a lepší nálady, ale naopak jejím úbytkem, který může přejít až v chronickou únavu a vyčerpání.

Zimní období organismus vyčerpává a oslabuje Jarní únava je přirozený proces vyvolaný nepříznivými zimními podmínkami. Lidé tráví méně času na čerstvém vzduchu, organismus je oslabován pobytem v uzavřených místnostech, tudíž je náchylnější k nemocem. Negativně působí všudypřítomný smog. Nemalou roli hraje také jídelníček, který bývá v zimě těžší a chudší na zeleninu a ovoce. Za hlavní viníky jarní únavy je tak možné označit především nedostatek světla, vitaminů, minerálů a naopak nadbytek škodlivých látek. Jarní únavě nejlépe předejdete tak, že svému tělu s příchodem jara dodáte čerstvý vzduch a stravu bohatou na všechny důležité živiny.

Dbejte na jídelníček bohatý na vitaminy a minerály

Zatímco na jaře a v létě se lehký a vyvážený jídelníček dodržuje snáze, v zimě inklinujeme k těžším, tučnějším a sladším pokrmům. Není na tom nic špatného, tělo o nálož energie vyloženě žadoní. Studená jídla a saláty v zimě ani vhodné nejsou, ochlazují.

Organismus potřebuje stravu se „zahřívacími“ účinky, proto je v zimě doporučeno konzumovat tepelně upravenou zeleninu. Skvělé jsou hutné zeleninové polévky a kaše, vařená či dušená zelenina a podobně. Skvělým zdrojem živin jsou rovněž luštěniny, které se hodí jako přílohy i hlavní jídla nebo do teplých salátů.  

Jarní bylinky očistí organismus od toxinů

Na přelomu zimy a jara je důležité jídelníček začít odlehčovat a přidávat čerstvou zeleninu a ovoce. Jarní jídelníček obohatí první jarní byliny, které obsahují nejen ohromné množství vitaminů a minerálů, ale navíc disponují silnou schopností očistit organismus od škodlivých látek (tzv. detoxikace organismu), stimulují imunitní systém.

Které jarní bylinky jsou nejlepší?

-       kopřiva čistí krev a podporuje činnost jater, žlučníku, sleziny i močových cest,

-       medvědí česnek a sedmikráska detoxikují organismus, zlepšují trávení a zvyšují imunitu,

-       podběl má protizánětlivé účinky a pomáhá při kašli, heřmánek potlačuje úzkost a zlepšuje náladu,

-       kozlík a meduňka uvolňují nervy a zlepšují kvalitu spánku,

-       třapatka, ženšen, kustovnice čínská a guarana jsou bylinky důležité pro odolnost imunitního systému.

K doplnění vitaminů a minerálů slouží také doplňky stravy. Základem jsou doplňky bohaté na vitamin A, C, D a E, z minerálů hořčík, selen a zinek. 9 Samozřejmostí je dostatečný pitný režim doplněný o minerální vody.  

Pohyb prospívá fyzické kondici i psychické pohodě

V zimě je o pohyb na čerstvém vzduchu nouze. Ne každý holduje zimním sportům a výlety v nízkých teplotách nelákají tolik jako za letního počasí. Pohyb je však pro zdraví důležitý. Je dobré si určitou míru pohybu udržovat i přes zimu.

Pokud se vám nechce na čerstvý vzduch, kondici pomůže udržet jóga, která má pozitivní vliv i na psychiku. S příchodem jarního sluníčka obnovte oblíbené venkovní sportovní aktivity, ať už se jedná o výlety do přírody či jízdu na kole. Se zvyšující se fyzickou kondicí se budete cítit lépe i na duši. Tento fakt je vědecky podložen. Při fyzické aktivitě je vylučován hormon dobré nálady serotonin. Proto se po pohybu cítíte příjemně unaveni a zároveň skvěle naladěni.  

Největší šanci v boji s jarní únavou má odpočinutý organismus

V boji s jarní únavou kromě vhodného jídelníčku a dostatečné fyzické aktivity pomáhá ještě třetí stejně důležitá činnost, kterou je umění odpočívat. Odpočinek může mít různou podobu. Oblíbené jsou zejména wellness procedury (masáže, sauna, vířivka a další), které prospívají mysli i tělu. Pomůže také kratší procházka probouzející se přírodou, četba zajímavé knihy, poslech relaxační hudby, koupel, meditace nebo aromaterapie. Éterické výtažky z rostlin účinkují různě, některé vonné oleje uklidňují, jiné naopak povzbuzují a dodávají energii.  

Co dělat, když jarní únava přetrvává?

Pokud jarní únava přetrvává a nezabírají žádné triky, může být příčinou vážnější zdravotní problém. Úprava jídelníčku, jarní bylinky, relaxace i pohyb sice příznaky zmírní, návštěvě lékaře byste se však při náznaku chronické únavy a vyčerpání vyhýbat rozhodně neměli.

Dlouhotrvající únava může signalizovat, že nežijete v souladu se sebou samým, a že nastal čas na změnu. Nepochopení signálů se může brzy projevit v podobě choroby. Únava může být rovněž vedlejším projevem nedostatku důležitého vitaminu či minerálu, v tomto případě bývá příčinou chybějící vitamin D, B nebo hořčík. Tak či onak včasné lékařské vyšetření pomůže odhalit pravou příčinu potíží a najít nejlepší řešení problému.


Autor: MUDr. Aleš Zlámal

Informujte se o svých
nárocích z veřejného pojištění

Pro pacienta

Přehled nabízených
očkování

Pro pacienta

Interaktivní mapa
ordinací v čr

Pro pacienta

Prohlédněte si nové číslo
časopisu MediClinic Plus

Pro pacienty

Registrace nového pacienta

Je jednoduché přejít k nám, nemusíte navštívit svého praktika.

© copyright MediClinic 2024 Domácí péče Praha Created by inCUBE

Vážení pacienti,

prosíme, buďte k ostatním pacientům a také personálu ordinace ohleduplní, proto v případě jakéhokoliv respiračního onemocnění vstupujte do čekárny a ordinace s respirátorem.

Vakcíny pro přeočkování dospělých proti černému kašli (Adacel) jsou opět dostupné, o možnosti očkování se informujte u svého praktického lékaře nebo na naší klientské lince. Informace o očkování najdete také v naší aplikaci.

Děkujeme za pochopení, MediClinic.

zavřít