Mediclinic
left right

První pomoc při horečce u dětí

Zvýšená teplota nebo horečka se v dětské věku objevuje často

Teplota je jeden z nejčastějších příznaků infekce, může doprovázet růst zoubků, může se objevovat jako reakce po očkování. Dřív nebo později se s teplotou nebo horečku u svého dítěte setká každý rodič. Panika po naměření první teploty není na místě. Vždy je třeba zachovat klid a zhodnotit celou situaci. Pokud nemá dítě současně nějaké varovné příznaky nebo se nejedná o novorozence nebo malého kojence, s návštěvou lékaře můžeme vyčkat. 

Jako normální teplotu lidského těla považujeme teplotu do 37°C. Zvýšenou teplotu do 38°C. Horečku nad 38°C. Vždy mysleme na to, že zvýšená tělesná teplota je přirozená obranná reakce těla. Zvýšená tělesná teplota stimuluje imunitní systém, zrychluje vyplavování bílých krvinek z kostní dřeně a podporuje jejich vyzrávání. Tělo také při teplotě rychleji tvoří protilátky. Pozitivní efekt teploty, ale není nekonečný. Zvýšená teplota z organismu odčerpává vodu, dochází ke ztrátě tekutin, a tím k dehydrataci (zvýšení tělesné teploty o jeden stupeň zvýší potřebu tekutin o 10-20%!), zvýší srdeční tep a krevní tlak, a tím zvýší nároky na srdce a oběhový systém, zvyšuje se dechová frekvence, zvyšují se energetické nároky na organismus, objevuje se svalový třes, horečka může ovlivnit stav vědomí. 

Léčba horečky by měla být komplexní. Cílem není okamžité sražení teploty, ale částečná úleva, snížení teploty o 1-2 stupně a zabránění komplikací. Zasáhnout do přirozeného procesu horečky je vhodné, když teplota překročí 38°C-38,5°C. Není až tak důležité samotné číslo, ale celkový stav nemocného. Horečka nad 38,5°C bude už zdravotní stav nemocného výrazně limitovat a rizika budou převažovat nad benefity. V dětském věku používáme preparáty s obsahem dvou účinných látek - ibuprofenem a paracetamolem. Přípravky s obsahem kys. acetylsallicylové (Aspirin, Acylpyrin) z důvodu možných vážných nežádoucích účinků (poškození mozku, jater, ledvin, Reyův syndrom) nejsou vhodné pro děti do 16 let! 

Paracetamol (Paralen, Panadol, Paramax) se podává v dávce 10-15 mg/kg/dávku každých 6 hodin (tedy 4 x denně po 6 hodinách). Použití je možné od 2 měsíců věku.

Ibuprofen (Ibalgin, Brufen, Nurofen, Ibumax) se podává v dávce 7,5-10 mg/kg/dávku každých 8 hodin (tedy 3 x denně po 8 hodinách). Použití je možné od 3 měsíců věku. 

Tyto dvě účinné látky můžete mezi s sebou střídat, a tím, pokud je potřeba, můžete reagovat léky na horečku už po 4 hodinách (Paralen - Ibalgin - Paralen - Ibalgin). Tento postup by měl vést k efektivnějšímu snížení teploty. Zapisujte si ale na papírek nebo do notýsku čas, lék a dávku, jakou jste dítěti podali, tohle se opravdu snadno splete. Tím spíš, pokud máte doma horečkujících dětí víc. Tyto poznámky vemte s sebou k lékaři. 

Způsob podání u obou je možný v čípku, v sirupu, v tabletkách nebo žvýkacím dražé. Pokud dítě nezvládne lék spolknout, podívejte se do příbalového letáku nebo se poraďte s lékařem nebo s lékárníkem, jestli lze daný lék nadrtit (drtit lze například mezi dvěma lžičkama nebo ve stříkačce opakovaným stlačením pístu). Drcený lék můžeme následně smíchat s malým množstvím vody a podat na lžičce. Kapsličky můžeme vysypat a opět rozmíchat a podat na lžičce. U podávání kapek a sirupů lahvičku před otevřením vždy pořádně promíchejte. Odpovídající množství naberte odměrkou nebo stříkačkou a zapijte vodou nebo čajem. U malých dětí podávejte lék opatrně, radši odměrku s lékem namiřte směrem k vnitřní straně tváře a dávkujte pomalu a klidně na několikrát, abyste se vyhnuli vyzvracení léku. Čípky jsou vhodné, pokud je dítě ještě malé (do jednoho roku je to preferovaná forma podání) nebo když dítě pro zvracení netoleruje podání ústy. Dítěti zvedněte jemně nožky nahoru nad podložku a vložte čípek tak, aby celý zmizel, a pak ještě chvíli držte půlky u sebe, aby čípek nevyjel zpět nebo aby ho dítě nevytlačilo. Za dvě až tři minutky se glycerinový čípek v teplém prostředí zadečku začne rozpouštět. Čípek by se půlit neměl, ale pokud byste měli k dispozici pouze větší (myšleno silnější) čípek než dítě potřebuje, můžete navlhčeným nožem čípek podélně rozpůlit (účinná látka totiž není v čípku rozmístěna rovnoměrně, ve špičce je účinné látky vždy víc). Při zavádění čípku už je ale jedno jakou stranou čípek zavádíte (špičkou napřed se možná lépe zavádí, ale širší konec zase může víc dráždit k vytlačení), důležité je, aby se dostal tam, kam má.  

Snižovat teplotu lze i fyzikálními metodami, ale vždy je berte jen jako doplněk k farmakologickému snižování. Používáme je jen ve fázi horečky, kdy tělo sálá a jsou horké i ruce a nohy. Můžeme využít obklady, kdy nad průběh velkých cév (do třísel, na krk) položíme vyždímanou plenku nebo ručník namočený ve vlažné vodě a ponecháme na těle 15-20 minut. Nikdy nepříkládejte na kůži led! Můžeme otírat tělo žínkou namočenou ve vlažné vodě. Tenká vrstvička vody se na těle odpaří, a tím tělo ochladí. Můžeme použít vlažnou sprchu nebo koupel na 10 minut u starších spolupracujících dětí. Nikdy nepoužívejte fyzikální metody, pokud má dítě chladné nebo dokonce ledové končetiny, mramorovanou kůži, pokud má na těle vyrážku nebo pokud se mu prostě tyto metody nelíbí. Nikdy nechladíme šokem ani příliš prudce.  

V léčbě horečky je důležitý klidový režim. Snažte se dítě udržet při klidných aktivitách jako je čtení nebo kreslení, stavění stavebnice. Dávejte jim dostatek tekutin. U kojených dětí zvyšte frekvenci a délku kojení, mateřské mléko je zdrojem nejen tekutin, živin, ale i protilátek. U starších dětí dávejte vodu nebo vlažný čaj. Tekutiny aktivně nabízejte, připomínejte. Sledujte to, jak dítě močí. Snížená tvorba moči je důležitá známka toho že organismus má nedostatek vody, a tak tekutinu chrání a nepouští je. Se zvýšenou teplotou se prohlubuje i nechutenství, děti nenuťte do sytých jídel, nabízejte jim polévky, šťávy, ovoce. V místnosti, kde dítě leží nebo si hraje, občas vyvětrejte. Jakmile zjistíte, že je dítě zpocené, převlékněte ho do suchého.  

Kdy návštěvu lékaře neodkládat? 

U novorozenců (v prvním měsíci života) a malých kojenců do 3 měsíců věku je vhodná návštěva lékaře vždy (výjimkou je horečka po podání očkování). Dále u všech dětí, kde má mimo horečku dítě i jiné závažné obtíže (pokud dítě zvrací, má průjem, pokud je dítě dušné nebo nápadně spavé, tedy že se nedá vzbudit do plného vědomí). U všech dětí, pokud horečka trvá déle než tři a více dní bez tendence se lepšit. Pokud teploty vůbec a nebo obtížně reagují na podávání léků na horečky a dosahují hodnot 40°C a výše. Pokud se jedná o rizikového pacienta (dítě v onkologické léčbě, chronicky nemocné dítě, dítě s vážnou poruchou imunity).  

Kdy volat 155? 

Při poruše vědomí (dítě je výrazně spavé nebo neprobuditelné, upadá do bezvědomí nebo nereaguje). Pokud se objeví křeče. Dítě před příjezdem RZS uložíme do bezpečné polohy tak, aby se nezranilo. Nic nevkládáme do úst, nevytahujeme jazyk. Křečím nebráníme. Pokud na kůži objevíte krvácivé projevy (drobné zakrvácené flíčky, červené až namodralé, které se můžou šířit nebo splývat), současně může být přítomna silná bolest hlavy nebo bolest hlavy při předklonu brady (ztuhnutí), nesnášenlivost světla nebo zvuků, zvracení, porucha vědomí). 

Shrnutí: 

  • cílem terapie horečky je ulevit dítěti a zabránit komplikacím.
  • doma mějte digitální teploměr, je malý, skladný, vhodný i do cestovní lékárničky.
  • aktivně nabízejte tekutiny; malé děti jsou při vysokých horečkách velmi rychle ohroženy dehydratací, zejména pokud se k tomu přidá i zvracení nebo průjem.
  • pokud má dítě bolesti (například bolesti při prořezávání zoubků), pak je vhodné léky na bolest (a tedy i na teplotu) podat dřív než dítě nastoupá na zmíněných 38°C.
  • pravidelně dítě kontrolujte - jak je teplé, jestli nemá nějaké další projevy - vyrážka nebo krvácení na kůži. Buďte dítěti nablízku, v noci s výhodou, pokud bude spát s vámi, malé děti jsou při horečce ohroženy vznikem tzv febrilních křečí.
  • při podávání léků na horečku dítě nepoddávkovávejte a řiďte se spíš dávkováním va váhu dítěte než na věk, dávkování na váhu je přesnější.
  • léky na horečku by měly být součástí domácí i cestovní lékárničky, ideálně mějte obě účinné látky a mějte připravenou variantu i v čípku (pokud by mělo vysoké horečky a zvracelo, tudíž by netolerovalo příjem ústy, pak je velkou výhodou mu lék na snížení teploty podat rektálně).
  • podejte dítěti léky na teplotu před návštěvou lékaře nebo pohotovosti. Nebojte, my Vám tu teplotu věřit budeme a naopak je pro nás důležitý údaj, že dítě na teplotu zareagovalo a že bez horečky je jinak v dobrém stavu; nenechte prosím dítě trpět horečkou při cestě k lékaři.

Autor: MUDr. Mošnová Dana

Informujte se o svých
nárocích z veřejného pojištění

Pro pacienta

Přehled nabízených
očkování

Pro pacienta

Interaktivní mapa
ordinací v čr

Pro pacienta

Prohlédněte si nové číslo
časopisu MediClinic Plus

Pro pacienty

Registrace nového pacienta

Je jednoduché přejít k nám, nemusíte navštívit svého praktika.

© copyright MediClinic 2024 Domácí péče Praha Created by inCUBE

Vážení pacienti,

prosíme, buďte k ostatním pacientům a také personálu ordinace ohleduplní, proto v případě jakéhokoliv respiračního onemocnění vstupujte do čekárny a ordinace s respirátorem.

Vakcíny pro přeočkování dospělých proti černému kašli nejsou dostupné, aktuálně není k dispozici ani vakcína Adacel Polio.

Děkujeme za pochopení, MediClinic.

zavřít